93.Gazi Koşusunu The Last Romance KazandıMustafa Kemal Atatürk adına düzenlenen 93.Gazi Koşusunu The Last Romance Kazandı.93’üncü Gazi Koşusu, 30 Haziran 2019 Pazar günü yoğun ilgi ile gerçekleştirildi. Cumhuriyetimiz büyük fedakarlıklar ve sabırla kurulmuştur. Gazi Koşusu, başta Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Millî Mücadele’yi vermiş tüm şehitlerimiz ve kahramanlarımız adına düzenlenmektedir. Manevi değeri bir hayli yüksek olan yarışta bu yıl 21 tay yer aldı. Gazi Koşusu için taksit yatıran taylardan 22’si koşuya kayıt yaptırmıştı.
Bu isimlerden Kurucu, ayağındaki problemler nedeniyle jokey deklaresini yapmadığı için geride 21 tay kaldı. Koşu gününe geldiğimizde ise Jiminy Cricket yarıştan çıkartıldı ve Gazi Koşusu’nda 20 tay ile koşuldu. Ciddi emekler ile buraya gelmiş taylar ilk kez 2400 metrede boy gösterdiler. Hazırlık yarışlarında öne çıkan isimler Yamanlarbeyi, Scoutleo, Long Runner, The Last Romance, Hürat ve Kuzey Kafkasyalı idi. Torok yavrusu olan Yamanlarbeyi koşuda en fazla şans verilen isimdi. Sait Akson Koşusu ve öncesinde Erkek Tay Deneme galibi olan Yamanlarbeyi, Sadık Eliyeşil ve Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu ile bu sezon girdiği 4 koşuyu da kazanarak Gazi koşusuna  geldi. 2019’da 4 yarışa girip kazanan bir diğer isim ise Victory Gallop yavrusu Scoutleo’ydu. Fehmi Simsaroğlu, Dinçer Cebeci ve Mehmet Akif Ersoy Yarışları’nı kazanmış olan Scoutleo da etkili düzlük sprintine sahip taylardan bir diğeriydi. Tayların Klasik Yarışlar’da aldığı sonuçlar, Gazi Koşusu’nda şanslı olmaları bakımından bir hayli önemlidir. Erkek tayların yanında Dişi Tay Deneme galibi Hürat ve Kısrak Koşusu galibi The Last Romance gibi bu neslin en iyi dişileri de Gazi Koşusu’nu tercih ettiler.

Geçtiğimiz yıl 3 koşuya girip, Çaldıran Koşusu dahil olmak üzere üç yarışını da kazanan Long Runner bu yıl üç yarışa girdi. Bu yarışlarda tabela yapan Long Runner, mesafeye yatkın stili ve pedigrisi ile de şanslılar arasında gösteriliyordu. Kuzey Kafkasyalı ise en istikrarlı koşan taylardan biridir. Luxor yavrusu bu tay 6 koşuda start almış ve hiç ikiliden düşmeyen performansı ile göz doldurmuştu. Mehmet Akif Ersoy Koşusu’nda Scoutleo arkasında kalan Kuzey Kafkasyalı öncesinde ise Alkandros önünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koşusu’nu kazanmıştı. Büyük yarış büyük heyecan ile beklenimekteydi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı ve Yüksek Komiserler Kurulu Başkanı Mustafa Aksu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte iş, sanat ve spor dünyasından önemli  isimler de koşuyu Veli Efendide takip edenler arasındaydı.
30 binden fazla yarışseverin alkışları arasında başlayan yarışta ilk metreleri Ghost Pasha lider geçti. Bu tayı takibe başlayan Matbaacı olurken, Always Forth hemen onun ardındaydı. Ghost Pasha tahmin edilenden çok daha yüksek bir tempo ile kaçmaya başlayınca arka grup ile arası bir hayli açıldı. 24.99 – 37.57 – 49.49 – 1.00.80 ile 2400 metre bir koşu için yüksek tempoda koşan Ghost Pasha, arkasındaki Matbaacı ile arasını 10 – 12 boya kadar çıkardı. Geri grubun genelde son 800 – 600 metre arasında ön tarafa yaklaştığını düşünürsek, Gazi Koşusu’nda yavaş yavaş favori isimlerin hamlesi bekleniyordu. Matbaacı’nın gerisinde Always Forth, Yamanlarbeyi, The Last Romance, Perfect Runner, Fearless Action ve Kuzey Kafkasyalı vardı ve hızlanan bu grup ön tarafı yakalayacak hamleyi yaptı. Ghost Pasha ile aradaki fark düzlüğe çıkıldığında 10 boy kadardı. 400 direğini geçen Ghost Pasha gücünü tüketince pistte gezinmeye başladı. Matbaacı bu arada arayı kapatıp liderliği alır pozisyona geldi. Geriden hamle yapan isimlerden The Last Romance ise önce dışa çıkmaya niyetlendi fakat daha sonra Ghost Pasha dışa kaçınca iç tarafa geri döndü. Son 200 metreye gelindiğinde The Last Romance yarışın yeni lideriydi ve 3 boydan fazla bir fark ile birinciliğe doğru koşuyordu. En iç kulvardan saldıran Hürat, temposu düşen Ghost Pasha’nın gerilemesi ile birlikte Gazi birinciliği adına son kozunu kullanan taylardan biriydi. Bir diğeri ise dış kulvarda geriden gelmesi beklenen sprinterlere yakın kalan Kuzey Kafkasyalı idi. The Last Romance son metrelere güzel aksiyonlar ile girdi ve rakiplerine yakalanmadan 93’üncü Gazi Koşusu’nu kazanmayı başardı. 2 boy geride Kuzey Kafkasyalı ikinci olurken, 1.5 boy arkasında Hürat üçüncü ve 2.5 boy gerisinde Scoutleo tabelayı tamamlayan isim oldu. Neslin en seçkin 20 tayının mücadelesi nefesleri kesti.

Koşuya katılan iki dişi taydan biri kazanırken diğerinin üçüncü olması yarış tarihine geçti. Babası yurtdışında aşım yapan tayların Gazi Koşusu’nda elde ettiği başarılara baktığımızda, 2003 yılında kazanan Sufi’den sonra ilk kez kazanan isim The Last Romance oldu. Bu kısrağın babası Tizway Amerika’da koşmuş bir attır, Whitney Handikap G1, Metropolitan Handikap G1 galibidir. Amerika’da Spendthrift Farm’da aşım yapan aygır daha sonra Güney Kore’ye satılmıştır. The Last Romance’ın annesi Cumulus ise bir Kingmambo kızıdır. Mesafeye dayanıklılık gösteren güçlü tayları ile dikkat çeken Kingmambo, The Last Romance’ın uzun mesafeye dayanmasında etkili olmuştur kanaatindeyiz. Cumulus’un annesi Storm Song ise taylık döneminde Breeders’ Cup Juvenile Fillies G1, Frizette Stakes G1 ve Adirondack Stakes G2 galibidir. GÜçlü kısrakların etkisinde olan Cumulus, Gazi Koşusu’nu kazanan bir dişi tay üretmiştir. Gazi Koşusu’nda son 50 yıllık dönemde kazanan dişiler Mystical Storm (2010), Caprice (2000), Bartrobel (1999), Fair Tail (1997), Welldone (1995), Top Image (1988), Levano (1980), Mayide (1975), Nadas (1974) ve Minimo (1971) olmuştur.

THE LAST ROMANCE’IN SAHİBİ MELİS KURTEL EMİN:
Tarif edilemez duygular içindeyim. Tahmin edersiniz ki çok heyecanlıyız. Her atçının hayali olan bir koşuyu kazandık. Babam Arif Kurtel ve ekibimiz yıllardır canla başla çalıştı. Çok Şükür ki bugünü gördük ve kupayı alabilme başarısı gösterdik. Zaten biz tayımıza çok güveniyorduk ve o da dişli rakiplerinin yanında başarılı olmayı başardı. The Last Romance ve Ahmet Çelik’in tarzları birbirleriyle çok uyuştu. Jokeyimize de çok teşekkür ediyorum. 5’inci kez Gazi Koşusu’nu kazanarak ayrıca çok büyük bir başarıya imza attı, kendisini tebrik ediyorum…

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close