Ahmet Kesebir Koşusu Galibi Aslan Adam Oldu.


İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda, 24 Temmuz Çarşamba günü merhum jokey ve yetiştiricimiz adına düzenlenen koşu, programın tek kupalı yarışı olarak saat 16.30'da izleyenlerle buluştu.


3+ yaşlı safkan İngiliz atlarına ait olarak düzenlenen yarış  (Handikap 21/H1), 1900 metre mesafede çim pistte gerçekleştirildi. 9 safkanın start aldığı yarış,gayet çekişmeli bir mücadeleye sahne oldu.

Ahmet Kesebir Koşusu’nda zafere ulaşan isim, jokeyi Nevzat Avcı idaresinde yarışa katılan, sahipliğini ve yetiştiriciliğini Recep Ketme’nin yaptığı, Hasan Tekinalp’in antrene ettiği ASLAN ADAM (Halicarnassus –Niran / Sea Hero) oldu. 4 yaşındaki doru safkan, elde ettiği bu neticeyle, kariyerindeki onuncu birinciliğini hanesine yazdırdı.61.000 TL birincilik ikramiyeli mücadeleyi ikinci bitiren safkan ise AFTER FOREVER (Luxor – Wicked World / Devir) olurken kendisine tabelanın üçüncü basamağında yer bulan isim ise BELEKİ (Dehere – Confidence / Sea Hero) olurken, TESLA (Win River Win – Tenedos / Unaccounted For) dördüncü olarak yarışı tamamladı.
Koşunun kazananı ASLAN ADAM için bitiriş derecesi 1.56.61 olurken, farklar Boyun – 2 Boy – 5 Boy şeklinde oluştu.

Yarış sonrası düzenlenen kupa töreninde, kazanan safkanın sahibi adına TJK Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner’e ödülünü Murat Kesebir verdi.

Törene, TJKAsli Üyesi Can N. Güven de katıldı.

AHMET KESEBİR KİMDİR ?

Ahmet Kesebir, 1918 yılında Plevne’de doğdu. Jokeyliğe, genç yaşında babası Hüseyin Kesebir’in yurt genelindeki mahalli yarışlara katılan atlarına binmesiyle başlamıştır. Yüksek Yarış ve Islah Encümeni ile birlikte düzenlenmeye başlanan ilk modern yarışlarda (İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Samsun, Sivas ve Konya’da) at binmeye devam etmiştir.1950’li yılların başına kadar jokeyliği sürdüren Ahmet Kesebir, sonraki yıllarda babası Hüseyin Kesebir ile birlikte ekürinin temellerini atmıştır.

1947 yılında Yarış Atları Yetiştiricileri ve Sahipleri Cemiyeti’nce at neslini geliştirmek amacıyla ilk ithal edilen taylardan Arda isimli safkanı almış ve daha sonra bu safkanla 1953 yılında Cumhurbaşkanlığı Koşusu’da dahil olmakla birlikte birçok başarılar kazanmıştır.

Sahibi olduğu Alnasip, Yunt, Şehlevent, Ege, Kosova, Fatih, Atilla, Amour gibi safkanlarıyla;  Akif Akson, Adalar, Tay Denemeler, Hatay, Haralar, Sait Akson, Büyük Taarruz, Ankara, Karacabey ve Esenboğa gibi birçok yarış kazanmıştır.  Ahmet Kesebir’i anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle bir kez daha saygı ve rahmetle andık.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar

close