At Ve İnsan Arasındaki Müthiş BenzerlikAt Ve İnsan Arasındaki Müthiş Benzerlik

Yüzyılardan beri at ve insan iki ayrılmaz dost. Peki sadece bu kadar mı at ile insan arasındaki ilişki? Bir çok yönüyle atlarda insanoğlu arasında benzerlik buluruz. Fakat bununla bitmiyor. At ile insan arasında müthiş bir benzerlik vardır.

Atların yürüme mekanizmalarını öğrenmek ve atları daha iyi anlamak için, atın vücudunu insanınkiyle karşılaştırmalısınız. Atın bacaklarındaki hassaslık daha çabuk ortaya çıkar. Nedeni ise, onlar tek tırnak üzerinde yürürler, insanlar ise iki ayakları üzerinde yürürler. İnsanların bir ayağında, topuk, taban ve 5 parmak olduğunu düşünürsek atlar için tırnak neden bu kadar önemli daha iyi anlarız.

Atlar ve İnsanlar Neden Karşılaştırmalı ?

Binicilik hissetmek üzerinedir. Eğer bindiğiniz atın ne hissettiğini anlamıyorsanız maalesef yanlış şeyler yapma ihtimaliniz oldukça fazla. At anatomisi hakkında ne kadar bilginiz olursa atınıza da o kadar yumuşak binebilirsiniz. Bazen de binicilikte kendiniz ile atınızı karşılaştırırsanız atınıza yaptırmaya çalıştığınız bazı şeylerin eziyet olduğunu farkedeceksiniz.
Bir diğer sebebi ise atları iyi tanırsanız at sağlığı konusunda da biraz fikir yürütebilir, atınızı bazı konularda daha iyi anlayabilirsiniz. Hatta ve hatta göreceksiniz ki bizlerin kullandığı bir çok ilaç birebir atlar için de kullanılmaktadır.

kaynak: www.binicilikokulu.com

Yorum Gönderme

0 Yorumlar

close