Avrasya Koşusunun Galibi Distant Shınıng OlduAvrasya Koşusu'nda zaferin adı 
"DISTANT SHINING"

Avrupa ile Asya'yı kapsayan coğrafi bölgeye verilen isim olan Avrasya, dünyamızın da en büyük kıtasıdır. 5 Milyar'dan fazla nüfusu ile yerkürenin toplamda %71'ini barındıran Avrasya adına düzenlenen (G1) mücadele, yarışçılılık tarihimizde ilk kez 28 Temmuz Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleşti.

1952 yılından beri aralıksız olarak gerçekleştirilen Başbakanlık Koşusu yerine yıllık yarış yarış programına eklenen Avrasya Koşusu (Açık - G1), için son yılların en başarılı İngiliz atları bir araya geldi. 3+ yaşlı safkan İngiliz atlarına mahsus olan ve 6'sı 4 yaşlı, 2'si ise 5 yaşlı safkanın birincilik mücadelesi verdiği 2019 yılı Avrasya Koşusu'nun galibi Özlem Ece Karamazı'nın sahibi olduğu, Uğur Karakoca tarafından yetiştirilen DISTANT SHINING (Luxor - Thinker Bell /Always A Classic) oldu. Abdullah Çiftçi tarafından antrene edilen ve sezonun bu önemli randevusuna Gökhan Kocakaya ile katılan DISTANT SHINING, kariyerinin 6. ve en önemli koşu galibiyetine Avrasya Koşusu'nu kazanarak ulaştı. Klas safkanın, 92. Gazi Koşusu ikinciliği dışında, Arjantin Jokey Kulübü Koşusu (A3), Kızkalesi Koşusu (A3) ve Tendürek Koşusu (A3) galibiyetleri bulunmaktadır.
Kazanan safkanın arkasından ikinciliği, Salih Kaya'nın sahibi olduğu, Selim Kaya ile Avrasya Koşusu'na katılan FINESSE (Luxor - Flying Saucer / Eagle Eyed) elde ederken, Seydi Akyıldırım'ın sahibi olduğu, istikrarlı safkan SHARPA(Kurtiniadis - Dinara / Sri Pekan) Ahmet Çelik ile üçüncü, son iki koşusunu kazanarak Avrasya Koşusu'nda yer alan, Murat Çağımnı'nın sahibi olduğu RHYTHM DIVINE (Torok - Stainless / Unaccounted For) ise bu kez Özcan Yıldırım idaresinde dördüncü olarak mücadeleden ayrıldı.
Kazanan 4 yaşındaki safkan için bitiriş derecesi 2.01.53 olurken, koşuda farklar 2,5 Boy - 1/2 Boy - 3,5 Boy  şeklinde sonuçlandı.

Koşu ardından düzenlenen törende, koşuyu kazanan safkanın sahibi adına, Tjk Asli Üyesi Hayrettin Karamazı'ya kupasını, Tjk üyesi Yüksel Göktürk verdi.

Törende ayrıca, safkanın antrenörü Abdullah Çiftçi plaketini Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz Karaca'dan alırken, jokey Gökhan Kocakaya'ya ise plaketini Tjk üyemiz Hakan Yücetürk verdi.
Törene, Tjk Genel Saymanı Adil Mert Kaya ile Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner de katıldı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar

close