Kocatepe Koşusu Galibi Kenobi Oldu


Kocatepe Koşusu’nda birinciliğe KENOBI uzandı

Emperyalist dış güçlere karşı var olma mücadelesi verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’nda elde edilen en önemli zaferlerden biri olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin (26 Ağustos-30 Ağustos 1922) anısına  düzenlenen koşu (G3) İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirildi. Adını, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün meşhur portresinin de bulunduğu ve bu şanlı zaferi kazandığımız Afyonkarahisar'a bağlı Kocatepe mevkisinden alan yarış, 24 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00’de başladı.İstanbul Veliefendi Hipodromu, İlkbahar-Yaz sezonunun 43. yarış gününde Türk Milleti için anlamlı bir koşuya ev sahipliği yaptı. Birbirinden iddialı 7 safkanın start aldığı bu önemli mücadele, 3 yaşlı safkan İngiliz taylarına ait olarak 1400 metre mesafede çim pistte gerçekleştirildi.

Kocatepe Koşusu’nda, rakiplerini geride bırakarak birinciliğe ulaşan isim, jokeyi Gökhan Kocakaya ile start alan, sahipliğini Hakan Kefoğlu’nun yaptığı, Tarkan Şit’in antrene ettiği, Sebati Duman yetiştirmesi KENOBI(Kaneko – Çokşeker / Hoy) oldu. Doru erkek safkan, bu sonuçla 3 yarış sonra bir koşuda galip gelirken, toplamdaki 5. birinciliğini elde etmeyi başardı


152.000 TL birincilik ikramiyeli mücadelede, kendisine tabelanın ikinci basamağında yer bulan safkan ise, jokeyi Özcan Yıldırım pilotluğunda GHOST PASHA (Utopia – Festük / Southern Image) oldu. 

Üçüncü sırada yarışı bitirmeyi başaran isim jokeyi Tolga Yıldız ile koşuya katılan SILVER WOLF (Luxor – Wind Girl / Sri Pekan) olurken, KAYI OVASI (Pan River – Star Baby / Thunder Bolt), jokeyi Gökhan Gökçe idaresinde tabelayı tamamlayan isim oldu.

Kocatepe Koşusu’nun galibi KENOBI için bitiriş derecesi 1.23.36 olurken, farklar Yarım Boy – 5,5 Boy – 2 boy şeklinde oluştu.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close