Midilli Atının Genel Özellikleri


Midilli Atının Genel Özellikleri

Bodurluk ve küçüklük, midillileri diğer atlardan ayıran en temel özelliktir. Cidago ya da cidağı denen boyun ile sırtın birleştiği yer, midilli adı verilen atlarda en çok yerden 145 cm yüksekliğe ulaşabilmektedir. Cidago yüksekliği temel ölçüt olduğundan, bazı safkan at soylarının gösteri amacıyla kullanılan bodur örnekleri de midilli sayılmaktadır Gerçek midilli soyları bodurluklarından başkaca dayanıklılık, zekilik, uysallık ve de az besinle yetinme gibi bazı ortak özellikleri paylaşmaktadırlar.


Midilliler zor çevre koşullarına uyum gösterdikleri anayurtlarında yük ve binek hayvanı olarak kullanılsalar bile, günümüzde daha çok çocukları biniciliğe alıştırmak ya da gösteri amacıyla yetiştirilmektedirler. Daha önceleri yaşadıkları yörelerden alınarak özellikle İngiltere'nin kömür madenlerinde çalıştırılan bu sevimli küçük hayvanlar kuşaklar boyunca madencilerin zorlu yaşamını paylaşmak zorunda bırakılmıştır.

                      

Midilli Soyları Nelerdir ?

Avrupa'nın en tanınmış midilli soylarının kökeni Britanya Adaları'na dayanmaktadır. Ayrıca Asya'nın çeşitli yörelerinde yetiştirilen midilli soyları genellikle bozkır ya da dağ yaşamına iyi uyarlanmıştır.

New Forest Midillisi, Bu soyun ataları bilinmemekle birlikte kökeni 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Cidago yüksekliği 140 santimetreye ulaşabilmektedir ve İngiltere'nin güneyindeki Hampshire ilinin New Forest bölgesinde bulunmaktadır.

Gal midillisi, en güzel midilli soyları arasında gösterilir. Shetland midillisinden sonra en küçük midilli soyudur. Cidago yüksekliği 122 santimetreyi aşmaz.

Shetland midillisi, en küçük midilli soyu olmasına rağmen son derecede güçlüdür. Bu iki özelliği nedeniyle kömür madenlerinde çeki hayvanı olarak yaygın biçimde kullanılmaktadırlar. Cidago yüksekliği ortalama 95 cm dolayındadır.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar

close