Niğbolu Koşusunu Dede Seydo Kazandı
Niğbolu Koşusu'nu DEDE SEYDO kazandı

Yıldırım Bayezid komutasındaki Osmanlı ordusunun 1396 yılında düzenlenen son büyük Haçlı Seferi’ne karşı kazandığı zaferin anısına, 28 Temmuz Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda gerçekleştirilen Niğbolu Koşusu, programın 6. mücadelesi olarak saat 16.30'da düzenlendi.Arap atları için Triple Crown'ın (üçlü taç) ikinci ayağını oluşturan Niğbolu Koşusu (Açık - G1 / DHT) geçmiş koşu performansları son derece başarılı 4 yaşlı safkan Arap atlarının katılımıyla gerçekleşti. Güzel bir mücadeleye sahne olan 2019 yılı Niğbolu Koşusu'nu, Seydi Ahmet Cengiz'in sahibi ve yetiştiricisi olduğu,  Casım Katı tarafından antrene edilen al erkek safkan DEDE SEYDO(Sancakbeyi - Deniz Güzeli / Haberbatur) jokeyi Mehmet Akyavuzidaresinde kazanmayı başardı. Yarış kariyerinin 6. ve en önemli koşu galibiyetine Niğbolu Koşusu ile ulaşan safkan ayrıca ilk kez çim pist galibiyeti elde etmiş oldu. Jokeyi Mehmet Akyavuz ise Saha Kıran ile İstiklal Savaşı (G1) ve Ayrton ile Ankara Kalesi (G1) koşularının ardından üçüncü kez (G1) koşu kazanma sevinci yaşamış oldu.
Çim pistte 2400 metre mesafe üzerinden düzenlenen Niğbolu Koşusu'nda, kazanan DEDE SEYDO isimli safkan ardında ikinciliği, Ahmet Gökhan Erkoç'un sahibi olduğu, son iki koşusunu kazanarak Niğbolu Koşusu'na gelen EGEBERK (Kafkas Şahı - Maşuka / Antepli) Özcan Yıldırım idaresinde elde ederken, starttan 3 boy kadar geç çıkan, Erdem Bekmezci'nin sahibi olduğu ÖZBİLDEN (Özgünhan - Neşe / Tulyad) Ahmet Çelik ile üçüncü, Hışman Çizik idaresindeki, Fahriye Arslan'ın sahibi olduğu OĞUZBOYLU(Anka - Betül / Antepli) ise bu önemli mücadelede tabelayı tamamladı.Kazanan 4 yaşındaki safkan için bitiriş derecesi 2.43.93 olurken, koşuda farklar 1/2 Boy - 1,5 Boy - Burun  şeklinde sonuçlandı.
Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına antrenörü Casım Katı'ya kupasını, Tjk Genel Saymanı Adil Mert Kaya verdi.
Törende ayrıca, safkanın antrenörü Casım Katı plaketini, Tjk Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk'den alırken, DEDE SEYDO isimli safkanın jokeyi Mehmet Akyavuz'a ise plaketini Tjk Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yücetürk verdi. Törene, Tjk Yönetim Kurulu Genel Koordinatörü Dr. Ender Aydıner de katıldı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

close